Велика Березовиця

Селищна рада


Історична довідка про населений пункт


Велика Березовиця – селище міського типу в Тернопільському районі. Південне передмістя Тернополя. Розташоване в центрі району на лівому і правому березі річки Серет.Центр селищної ради, якій підпорядковується с. Кип’ячка. Розташоване за 1 км від залізничної станції на лінії Тернопіль-Чортків.

Через селище пролягає автошлях Тернопіль-Чернівці.

Архіви, опираючись на дослідження П. Домбковського, датують першу згадку про Березовицю 1474 роком.

Перший відомий власник села – Яна Бучацький. Але при розгляді інших джерел вдалось віднайти дещо старіший документ, датований 1458 роком, який вказує на особу Піжхала з Березовиці, тобто ця людина походила і проживала в селі.

Засноване: перші письмові згадки 1458 та 1474 рр.
Статус: від 1986 року
Площа: 2,4 км²
Населення: ▲7972
Густота: 302 осіб/км²
Поштовий індекс 47724, 47725

Як Бучацький володів селом в період з 1474 по 1479 р.р., яке згодом перейшло у власність його сестри – Анни з Литвинова
Встановити назву села, її походження тез важко. Є інформація, яка дає хоч якийсь натяк, походить з кінця ХІХ від одного з польських дослідників. Він вказує: «Серединою села протікає ріка Серет, від берегів якої походить назва села». Також існує легенда про «Зовицю». Зі старослов’янської – це чоловікова сестра, тобто головною героїнею легенди була б жінка (дружина брата), яка розповідає про «зовицю» якій і передали землі нашої місцевості. «Перекази сягають монголо-татарської навали. Утікаючи від завойовників серед боліт і березняків зупинилася родина. Цю землю хай бере зовиця, а ми вирушимо далі. Таким було рішення цієї родини, – ось так і походить назва села Березовиця. Є і інші версії походження села Березовицю.

У 1861 р. було закінчено побудову церкви Вознесіння Христового, яка відбудована у 1922 році. У селищі В. Березовиця діє церква св. Володимира та Ольги, яка була побудована у 1999 р. та церква святих Бориса і Гліба .

В селищі споруджено пам’ятники полеглим у Великій Вітчизняній війні воїнам-односельцям (1989) і Т.Г. Шевченку (1993, скульптор обох Невеселий М.В.

Насипана символічна могила УСС (1990 р.) навколо неї розташований парк Національного Відродження.

Діють ЗОШ І-ІІІ ст., ЗОШ І ст., дошкільний навчальний заклад «Кобзарик», відділення зв’язку, поліклініка, ветлікарня, Народний дім, бібліотека.
У селищі В. Березовиця знаходиться Тернопільська вища духовна семінарія ім. Й. Сліпого (1990 – 1991 р.р.)